798 618 855

Infekcje bakteryjne – saprofityczne mikroorganizmy i bakterie tworzą mikroflorę skóry. Jest to ochrona przed rozwojem patogennych drobnoustrojów. W przypadku zakłócenia barierowych funkcji skóry zaczynają kolonizować potencjalnie chorobotwórcze mikroorganizmy, będące wcześniej częścią mikroflory stałej i przejściowej. Infekcje bakteryjne skóry stóp mają głównie charakter nadkażeń, ale mogą być przyczyną dermatoz. Infekcje mogą być wywołane przez pałeczką ropy błękitenej (Pseudomonas aeruginosa), paciorkowce, gronkowiec- gronkowiec złocisty(Staphylococcus aureus), maczugowce (Corynebacterium) – keratoliza dziobata.


Przyczyny powstawania:

Zabieg polega na:

Pacjent zostaje poinformowany o profilaktyce i odpowiedniej pielęgnacji.

Zabieg wykonywany jest przy użyciu sterylnych i jednorazowych narzędzi.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub umówić na zabieg w Opolu, zadzwoń tel. 798 618 855

Keratoliza dziobata – co to jest i jak może pomóc podolog


Keratoliza dziobata (łac. keratolysis punctata) tzw. rogowiec pobrużdżony jest to dermatoza wywołana szczególnie przez bakterie CORYNEBACTERIUM, Gram-dodatnie. Charakteryzuje się ona licznie drobnymi wgłębieniami w skórze, którym towarzyszy często nieprzyjemny zapach, pieczenie i świąd. Jednakże iInfekcja może przebiegać również bezobjawowo.


Dlaczego powstaje?
Głównym czynnikiem sprzyjającym infekcji jest nadpotliwość stóp. Najczęściej zmiany pojawiają się u mężczyzn wykonujących ciężkie prace fizyczne, co wiąże się ze wzmożonym poceniem stóp i długotrwałą okluzją w obuwiu. Zmiany lokalizują się w miejscach ucisku. W pierwszym stadium keratoliza dziobata zaczyna pojawiać się w okolicach palców, a później zaczyna obejmować obszary skóry śródstopia i pięt.


Jak możemy walczyć z keratolizą dziobatą?
Przede wszystkim należy pamiętać o profilaktyce. Ma na celu zmniejszenie pocenia skóry stóp oraz ucisku mechanicznego stóp. Należy zapobiegać nadmiernej potliwości, która jest głównym czynnikiem rozwoju bakterii. Co więcej zaleca się stosowanie odpowiednich preparatów osuszających i odkażających. Noszenie bawełnianych skarpet i obuwia przewiewnego. Należy pamiętać o codziennej higienie stóp, niezaburzającej pH skóry. Ponadto ważne jest również systematyczne usuwanie naskórka w gabinecie podologicznym co 4 – 6 tyg.

Borykasz się z tą dolegliwością? Zapraszamy do podologa w Opolu. Zadzwoń 798 618 855

Zobacz inne zabiegi, jakie wykonasz w Opolskim Centrum Podologii – tutaj.

Keratoliza dziobata, zabiegi, podolog opole
Keratoliza dziobata, zdjęcie przed i po zabiegu

Bon podarunkowy podolog opole

Bon podarukowy

Do nabycia w gabinecie lub drogą mailową. 

Zadzwoń 798 618 855, aby dowiedzieć się więcej. 

x